ČIVAVA

Mastif je nejtěžší, irský vlkodav nejvyšší a já jsem nejmenší a nejlehčí.Vážím od 500 g do 2,5 kg, maximálně dorůstám 23 cm kohoutkové výšky. Pocházím z Mexika. Díky vynikajícímu orientačnímu smyslu se moji předkové stali průvodci mrtvých Indiánů na poslední cestě. Mrtví Indiáni byli pohřbíváni žehem a já jsem byl přivazován k jejich tělu, abych je dovedl k blaženosti. V moderní době jsem byl vždy chován jako společenský pes.

Z původní krátkosrsté formy vyšlechtili chovatelé v USA moji dlouhosrstou variantu. Mohu být bílý, hnědý v mnoha odstínech, šedomodrý, černý a u všech barevných forem mohu mít bílé znaky. Člověka vždy upoutá nejen můj malý vzrůst, ale i poměrně velká kulatá hlava a dlouhé vztyčené ušní boltce.

Vyhovuji všem těm, kteří ve mně poznají sebevědomého, ostražitého psa, mají rádi miniatury a v malém prostoru touží po psovi. Nevyžaduji dlouhé procházky ani náročné krmení. Problémem chovu jsou ztížené porody našich fen. Štěňata mají poměrně velké hlavy, což komplikuje jejich narození i poporodní péče je velmi náročná.

Jsem neobyčejně dlouhověký, jelikož si udržuji svůj dobrý stav i schopnosti déle, než mnoho jiných plemen, která by se normálního věku čivav (14 - 15 let) nemohla dožít.


Pokud si dovezete domů štěně čivavy, které je mnohokrát velmi vychytralé a vynalézavé, musíte začlenit štěně do chodu Vaší domácnosti, jinak si začne dělat co se mu zachce a vy jej nikdy nedokážete vychovat, jak by jste si asi přáli.

Čivava ocení jak společnost dospělých, osamocených lidí, tak společnost dětskou, pokud je vedena k respektování jejich proměnlivé povahy a pokud jsou rodiče schopni své dítě náležitě poučit, jak se mají k tomuto malému a křehkému tvorečkovi chovat.

Po stránce zdravotní je čivava velmi odolný pejsek, ač přežívá názor na jeho pokojovou choulostivost. Může být držen stejně dobře jak v malém bytě, tak v domku se zahradou, pouze v zimě musí pobývat uvnitř. To ovšem neznamená, že nemůže v zimě chodit na procházky, které miluje v jakémkoliv počasí.    

  Zpět