Crufts 2005


Stejně jako každý rok se i letos na jaře, přesně 11. - 13.3.2005, konala v Anglii největší výstava psů na světě Cruftova výstava psů v Birminghamu.

My jsme jeli soutěžit v Junior Handlingu poté, co syn Ivo vyhrál v celostátní soutěži výstavní sezónu 2004.

crufts2.jpg (17101 bytes)

crufts1.jpg (60193 bytes)

O titul Mezinárodní Juniorhandler roku přijeli soutěžit handleři ze 32 zemí (Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Island, Irsko, Izrael, Itálie, Japonsko, Litva, Malta, Monaco, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rusko, Slovinsko, Jižní Afrika, Španělsko, Švýcarsko, Švédsko, Anglie, USA). Nejstarším účastníkům bylo 18 let a nejmladším 12. Ti byli celkem tři a mezi nimi i náš Ivo.

Při přihlášení si každý mohl vybrat dvě plemena psů, která by chtěl předvádět s tím, že bude vybráno jedno z nich. My jsme zvolili tibetského teriéra a bišonka. Nejvíce byli zastoupeni pointeři.

V den D nám známý anglický chovatel tibetských teriérů, předseda Tibetan Terrier Association a rozhodčí Mark James dovedl dva tibeťáky – černého psa a sobolí fenu. Oba zvládali výstavní drezúru a chodili s Ivem bez problémů, takže jsme vzhledem k Ivovu tmavému obleku zvolili sobolí fenku Rosie.

crufts3.jpg (37370 bytes)

crufts6.jpg (43649 bytes) Posuzování bylo zdlouhavé, takže to Rosie v postoji už moc nebavilo, ale i tak ji Ivča zvládl na jedničku. Po povinné výměně psů Ivo dostal pointera, řekla bych, že toho nejdivočejšího. Měla s ním problémy už dánská vystavovatelka v 1. kole, takže jsem byla trochu nervózní. Ale i toho Ivo předvedl vcelku dobře.

Mladí vystavovatelé podali docela vyrovnané výkony, takže se i Ivo přes svůj nízký věk mohl rovnat mnohem starším handlerům. Bylo možno vidět naprosto perfektní předvedení samozřejmě v „ dívčím podání“, ale naopak i předvedení taková, která by u nás nestačila ani na postup do dalšího kola (např. když se handleři opakovaně dostali mezi psa a rozhodčího!).

Výkony handlerů posuzoval rozhodčí z Portugalska Luis Pinto Teixeira. Konečné pořadí bylo následující:

1. místo – Pia Adlesic, Slovinsko – 14 roků
2. místo – Katja Rauhut, Monaco – 17 roků
3. místo – Shawn Camilleri, Malta – 17 roků

 

Pro nás je to ovšem zážitek na celý život a pro Ivču navíc neocenitelná zkušenost, za což vděčíme a naše srdečné díky posíláme firmě Masterfood – Pedigree, která celý náš pobyt v Anglii sponzorovala.

crufts7.jpg (39955 bytes)

crufts9.jpg (36477 bytes)

A co na to říká Ivo?

 

„Ještě jednou děkuji firmě Pedigree, díky které jsem se mohl vůbec této výstavy zúčastnit a také musím poděkovat mojí fence tibetského teriéra Antě, s kterou jsem zvítězil v národní soutěži. Mým přáním bylo vyhrát ve své, tj. 1. kategorii. Toto se mi podařilo opravdu „ o fous“. O to větší bylo mé překvapení, když jsem se dozvěděl, že jsem vyhrál republiku a poletím na Crufts.

Letadlem jsem letěl poprvé a po překonání strachu jsem byl letem nadšený. I pobyt v Anglii se mi líbil, ubytovaní jsme byli v příjemném hotelu Premier Travel Inn, jen jsem si nezvykl na jízdu „ v protisměru“. Z výstavy jsem pak byl přímo unešený, byly tam obrovské výstavní kruhy (to se u nás nevidí), všude koberce a čisto ( to se taky jen tak nevidí) a hlavně přes 3000 stánků a já nevěděl, co si mám vybrat jako suvenýr. Nakonec to vyhrála soška psa a kartáč na Antu. Taky mám nového kamaráda Přemka z Polska. Jedině s ním jsem se totiž po našem domluvil. Ve škole mám angličtinu 2 roky a to k domluvě nestačilo. Taky jsem se díval, jak vystavují jiní mladí handleři, abych se mohl „dopilovat“. Jsem moc šťastný, že jsem se mohl zúčastnit a mám opravdu nezapomenutelné zážitky :-)). Všem velké díky!!!“

crufts8.jpg (52055 bytes)

Zpět